Empatia to umiejętność wczucia się w sytuację drugiego człowieka, umiejętność emocjonalnego rozumienia innych ludzi.
Dlaczego więc decyzje podjęte na podstawie empatii bywają szkodliwe?
Bo bardzo często kierujemy się empatią wybiórczą, widzimy sytuację czy potrzeby jednego człowieka, bez kontekstu jego relacji z innymi ludźmi, w tym ze sobą. Możemy współczuć komuś, kto został skrzywdzony, rozumieć przyczyny jego zachowania – ale czy to oznacza, że możemy pozwolić, żeby z tego powodu krzywdził innych?
Tylko wtedy, kiedy empatia dotyczy wszystkich – w tym nas samych – jesteśmy w stanie zobaczyć rzeczy takimi, jakie są i podjąć decyzję, która przyniesie każdemu to, czego potrzebuje.
Używamy empatii wobec innych w obszarach, w których czujemy się pewnie, akceptujemy siebie. Tam, gdzie jej nie używamy, mamy problem z samooceną – lęk ogranicza nam pole widzenia do własnej wąskiej perspektywy, wycinając z niej innych, czyli kontekst, w którym istnieje i który nadaje jej sens.