Reakcja w konkretnej sytuacji jest odbiciem mechanizmu, który rządzi naszym umysłem. Te automatyzmy z kolei odzwierciedlają przekonania, które kształtują nasze życie.
Jednym z nich jest widzenie rzeczywistości przez pryzmat połączenia ze wszystkim co jest lub oddzielenia, separacji. Im mniej wierzymy w miłość, tym wyraźniej widzimy podziały. Traktujemy ludzi jak lepszych i gorszych, w sobie widzimy lepszą i gorszą stronę, i nawet w swojej lepszej czy gorszej stronie widzimy lepszą i gorszą jej część…